Včelí
jed

Česky English

O včelím jedu

Včelí jed je vlajková loď apiterapie. Většina léků jsou jedy. Jen si to člověk hned neuvědomí. Jed se aplikuje buď přímo žihadlem nebo mastičkou. Vynikající účinky má mastička s použitím ultrazvuku. Existují i biorezonanční přípravky, které stačí nalepit na postižená místa.

 

Včelí jed má vysokou antibakteriální schopnost, likviduje některé kmeny virů, zkoumají se jeho cytostatické vlastnosti. Má vysoký hojivý efekt, tlumí bolest.

 

Včelí jed umí obnovovat i tkáně, o kterých se donedávna myslelo, že jsou neobnovitelné. Jsou to především tkáně kloubů - vč. chrupavky. Včelí jed dokáže pomoci s artritidou. Výborné účinky má na tenisový loket.

 

Dokáže přinutit tělo k obnově nervových myelinových pouzder. Proto lze včelím jedem výrazně pomoci osobám postiženým roztroušenou sklerozou. Je to ovšem procedura dlouhá a bolestivá. A nestačí na to jen jed sám o sobě.

 

Včelí jed působí v těle dlouhodobě – zhruba měsíc a půl. Procedury se často dělají v několika sériích, kdy mezi jednotlivými sériemi je zhruba měsíční pauza. Účinky jedu však velmi rychle ruší alkohol. Alkohol vypitý po aplikaci včelího jedu dokonce dokáže spustit silnou alergickou reakci i u osob, které alergické nejsou.

 

Včela umí odfiltrovat většinu nebezpečných látek a jedů, které člověk vypouští do přírody, tak, že se nedostanou do medu. Tyto látky se pak naopak dostanou do jedového váčku. Proto je lepší se za apiterapií vydat do zemědělsky a industriálně nevyužívaných oblastí. Ideálně hory nebo chráněná území.

 

Co se týká nebezpečnosti jedu. Nebylo by úplně dobře ji podceňovat, ale statistická pravděpodobnost toho, že zemřete na bodnutí jedem od včely, vosy nebo sršně, je dvakrát menší než že do Vás sjede blesk.

 

Včelí jed je vynikající v kosmetice. Mizí po něm jizvičky, mizí povrchové žilky křečové žíly, metličky...

 

Se včelím jedem si ale není radno zahrávat. Apiterapeut se bez výborné znalosti fyziologie, somatologie a biochemie a vědomostí z mnoha dalších oblastí neobejde.

Apiterapie o včelím jedu

Více o jedu

Apiterapie Včelí jed

Včelí jed je vysoce stabilní látka, která na vzduchu rychle krystalizuje. Nevadí ji ani UV záření. Látka velmi kyselá s Ph 5,2-5,4, hořké chuti, rozpustná ve vodě a nerozpustná v alkoholu, ve kterém se sráží.

 

Stejně jako propolis, má včelí jed složitou strukturu. Hlavní složky jedu jsou velmi složité bílkovinné látky melitin a apamin. Molekula melitinu se skládá z 26 druhů aminokyselin, molekula apaminu z 16. Další toxické a výrazně alergizující látky jsou enzymy. Např. fosfolipáza A a B. Dále cukry – fruktóza, glukóza, minerální látky, ... Hlavním nosičem je voda, které je v jedu cca 85%. Je to studijně nesmírně zajímavá látka a tak se nelze divit chemikům ani biologům, že se jej snaží rozebrat a zkoumat.. Podstatná je ovšem komplexnost jedu a jeho účinky jako celku na celek organismu “zasaženého”.

Reakce těla se včelím jedem

Pro jednodušší pochopení účinků jedu si jeho složky rozdělme do tří skupin - A, B a C. Přičemž jedna složka může být ve více skupinách. Potom skupina A způsobuje těžkou chemickou otravu. Tato skupina, hlavně melitin, má za úkol destrukci buněčných membrán. Dochází k tříštění tkání. Doslova erupce jednotlivých buněk. Rozkládají se červené krvinky. Tato chemická zbraň dělá prostor pro skupinu B, což je silný neurotoxin. Je to zejména cystin a lipázy v jedu obsažené. Toto už dokáže zabít drobné živočichy na základě reakce s jeho nervovou soustavou. Dále tato skupina způsobí vylití obsahu buněk ve “škrobové vločky”, ze kterých pak tvoří histamin a acetylcholin. Histaminu jed obsahuje cca 2%, ale dokáže způsobit, že se v těle začne histamin vyrábět ve větším množství. Histamin s acetylcholinem způsobuje rudnutí kůže, bolest a pálení. V tuto chvíli přichází skupina C. Nyní melitin spolu s apaminem dává vzniknout kortizolu. Vzniká silně hojivé prostředí. Takže ten samý melitin, který zpočátku trhá buňky na kusy, stojí na konci za hojivými procesy.

 

Celého tohoto procesu se pak využívá v apiterapii.

 

Prvně schopnost prudkého prokrvení. Extrémní prokrvení zrychluje metabolické procesy a dochází k poměrně rychlému odplavení usazených nečistot v ošetřené oblasti. Rozpouští se krystaly kyseliny močové, která se usazuje především ve vazech kloubů. To je způsobeno dnou a podobnými metabolickými poruchami. Už aplikace prvního žihadla tyto tofusy rozpouští, tlumí zánět i bolest. Při aplikaci dochází po velmi bolestivém vpichu poměrně prudce k úlevě. Jak je výše uvedeno, víme, že včelím jedem léčili dnu i Karlu Velikému.

 

Pomáhá s vazivovým aparátem zatížených osob – především sportovců. Látka hyalurin (pozměněná kyselina hyaluronová) provokuje organismus k tvorbě kloubní výstelky a chrupavky, o které se dříve myslelo, že regenerační schopnost nemá.. Ovšem je otázka v jakém stavu už kloub je. Dá se říci, že kyselina hyaluronová působí u 1. a 2. stupně artrózy.

 

V ústavu experimentální medicíny v Rusku (a někteří ruští apiterapeuté u nás) používají složité dávkování včelího jedu v kombinaci s pergou, medem a dietou k léčení roztroušené sklerózy. Tato procedura prokazatelně donutí lidské tělo obnovovat myelinová nervová pouzdra. Případy lidí vrácených do života jsou prokázány.

 

Včelí jed dokáže zacelit otevřený bercový vřed.

 

Jeho vliv na revmatismus je notoricky známý.

Alergické reakce

Pro pořádek uvádím nástin toho, čím si projdou alergici v případě včelího bodnutí.

Odpověď organismu se dá rozdělit do 4 fází:

  1. Mírné zarudnutí místa vpichu, lehký otok až po otok např. celé končetiny. Je to prvotní reakce organismu, která se ještě nepokládá za alergickou reakci.
  2. Klesne tlak, točí se hlava, lehká nevolnost, pocit žízně. Postiženého stačí posadit na zem, udělat kafe a nechat odpočinout. Stále se nic se neděje, pokud to tady skončí.
  3. Výrazná nevolnost, pocit úzkosti a strachu, bušení srdce, potí se, točí se hlava. Tady už je potřeba pomalu vyrazit hledat pomoc.
  4. Mdloby, lehké ztráty vědomí, povolení hladkého svalstva – nekontrolovatelné vyměšování, ... Toto už je anafylaktický šok. Tady už je potřeba lékařská pomoc. Případně aplikovat adrenalinovou injekci, která člověka vrátí zpátky. Pro disponované osoby je dobré nosit ji u sebe.

Každý člověk je jinak citlivý a jen minimum lidí si prochází všemi stadii. Většina osob projde jen první fází, ale je dobré vědět, kam až to může dojít. Můžete se dostat do situace, kdy bude třeba pomoci někomu jinému.

 

Ještě jednou připomenu vliv alkoholu. Je znám případ, kdy léčená osoba zapomněla, že by neměla pít a ač jinak snáší včelí jed výborně, prodýchala se až ke třetí fázi reakce. Takže opravdu pozor na alkohol.

Apiterapie alergická reakce